Nemzetközi vulkanológiai terepi workshop Magyarországon

Sikeresen lezajlott az első nemzetközi vulkanológiai terepi workshop Magyarországon. Kutatócsoportunk és a IAVCEI (International Association of Volcanology and Chemistry of the Earth's Interior) Commission on Volcanogenic Sedimentation (nemzetközi vulkanológiai társaság vulkáni üledékképződéssel foglalkozó csoportja) közös szervezéssel öt napos nemzetközi terepi workshopot tartott április elején Észak-Magyarországon. Hazánkban ez volt az első olyan szervezett nemzetközi terepi program, amely során tapasztalt vulkanológusok, posztdoktor kutatók és doktoranduszok széles spektrumban ismerkedhettek meg a vulkáni üledékképződés különböző folyamataival. A bevezető áttekintő előadásokat követően tizenöt helyszínen mutattuk be a világszinten is egyedi változatosságban megjelenő, különböző típusú magmák (bazaltos, andezites és riolitos) robbanásos vulkánkitöréseihez kapcsolódó képződményeket és azok áthalmozásával keletkező üledékeket, valamint azok jellegzetességeit. Megvitattuk a hatalmas robbanásos kitörésekhez kapcsolódó folyamatokat és azok távoli, akár több száz kilométerre is kiterjedő hatásait.
A sikeres program ismét bizonyította, hogy térségünk, a Pannon-medence egy nemzetközi szinten is kiváló természeti laboratórium a vulkáni működés és az ahhoz kapcsolódó folyamatok megismerésére, továbbá a magyar kutatók szakmai eredményei jelentősen hozzájárulnak a tudományos ismeretek bővítéséhez. E kutatások segítik a változatos vulkáni működés, továbbá az ezzel egyidejű üledékes anyag átmozgatás, mint például a törmelékárak, az iszapárak és folyóvízi szállítás üledékeinek jobb megértését. Ez a tudás kiemelten fontos a 21. században, amikor a túlnépesedett területeken a vulkáni veszély felismerése és kezelése elengedhetetlen.
Az ötnapos terepi workshopra tizenegy különböző országból (Brazília, Dél-Korea, Egyesült Királyság, Horvátország, Mexikó, Nigéria, Norvégia, Olaszország, Szlovénia, Új-Zéland és Magyarország) érkeztek résztvevők. A terepgyakorlat magyar és olasz vezetői a szakterület kiváló, tapasztalt szakembereivel együtt széles tudásanyagot tudtak átadni a posztdoktor és doktorandusz fiataloknak, miközben a külföldiek megismerkedhettek a földtudományi értékek kulturális és történelmi örökséggel való kapcsolódásával, a geoparki gondolkodással. A terepgyakorlatot segítették a Novohrad-Nógrád Geopark, a Bükk-vidék Geopark és a Bükki Nemzeti Park munkatársai is.
A terepi program szervezői és lebonyolítói a MTA–HUN-REN CSFK Lendület PannonVulkán Kutatócsoport vezetője Lukács Réka, és egyik tagja Gál Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről Sztanó Orsolya és Harangi Szabolcs, továbbá Andrea Di Capua (Consiglio Nazionale delle Ricerche) és Federica Barilaro (Università della Calabria) olasz kutatók voltak.